Jak należy przechowywać krew w laboratorium?

Pobieranie krwi jest jednym z najważniejszych sposobów wykonywania badań. Aby przebadać w odpowiedni sposób krew i przeanalizować jej skład, konieczne jest najpierw jej pobranie, a później odpowiednie jej przechowywanie.

Czym powinna charakteryzować się chłodziarka medyczna i laboratoryjna? Na te i inne pytanie dotyczące pobierania krwi i przechowywania jej w warunkach laboratoryjnych odpowiadamy poniżej!

W czym przechowywana jest krew?

Krew pobrana od pacjenta w trakcie procesu pobierania krwi przechowywana jest w specjalnych pojemnikach lub probówkach. W przypadku krwi pobieranej w celu wykonania badań laboratoryjnych probówki z krwią przechowuje się w specjalnych warunkach. Ważne jest, aby chronić pobraną krew przez światłem oraz aby sposób jej przechowywania był odpowiedni. To właśnie z tego powodu stosuje się chłodziarki do krwi. Warto dodać, że takie chłodziarki muszą wyróżniać się szeregiem rygorystycznych specjalizacji, takich jak:

  • Ekologiczny czynnik chłodniczy
  • Drzwi pełne z wymienną uszczelką
  • Elektroniczny sterownik temperatury z dotykowym wyświetlaczem 7” na drzwiach posiadający wbudowany systemem rejestracji temperatury i parametrów pracy urządzenia
  • Alarm dźwiękowy i wizualny przekroczenia wysokiej i niskiej temp.
  • Alarm uszkodzonego czujnika temperatury
  • Możliwość regulacji położenia półki
probówki laboratoryjne z krwią

Bardzo istotnym elementem profesjonalnych chłodziarek do krwi jest ich precyzyjne wykonanie oraz wbudowane systemy bezpieczeństwa. Dzięki temu przechowywana w nich krew zawsze jest odpowiednio zabezpieczona. Krew musi przebywać w określonych warunkach, jeśli chodzi o temperaturę, aby nadawała się do celów laboratoryjnych.

Z tego też powodu w takich profesjonalnych chłodziarkach do krwi stosowane są alarmy dźwiękowe i wizualne, kiedy przekroczona zostanie ustawiona wcześniej temperatura. Co więcej, aby zapobiec awariom spowodowanym przez usterkę czujnika temperatury, stosowane są także specjalne alarmy ostrzegające o uszkodzeniu tego elementu. To właśnie z tego powodu chłodziarki do krwi nie są zwykłymi chłodziarkami, tylko specjalistycznymi urządzeniami do konkretnego zastosowania.

Gdzie jest przechowywana krew i w jakich warunkach?

Krew pobrana do celów laboratoryjnych przetrzymywana jest w specjalnych chłodziarkach do krwi. Takie chłodziarki medyczne stosuje się, aby zapewnić krwi odpowiednie warunki, w których krew i jej składniki zachowują swoją integralność. Co więcej, chłodziarki medyczne i laboratoryjne zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów, takich jak bakterie czy grzyby.

Profesjonalna chłodziarka do krwi jest więc gwarancją stałej kontroli temperatury. Warto dodać, że takie chłodziarki stosowane są nie tylko w przypadku laboratoriów, ale także np. w przypadku transportu krwi do różnych placówek medycznych lub w trakcie zabezpieczania pobranej krwi pochodzącej od dawców. Chłodziarki do krwi są niezwykle istotnym i bardzo potrzebnym urządzeniem w wielu różnych rodzajach placówek medycznych. Stanowią podstawę bezpiecznego przechowywania i zabezpieczenia krwi.

Facebook
Twitter
Email
Print

ul. Dobra 9
05-092 Łomianki
Polska

+48 22 631 631 0
tbj@frost.com.pl