Dobrze wyposażone laboratorium to miejsce, które sprzyja wydajnej i bezpiecznej pracy. Jest stworzone z myślą o zasadach bezpieczeństwa i higieny, z materiałów odpornych na szkodliwe działanie chemikaliów oraz z dbałością o komfort pracy laborantów.
Co powinno znaleźć się w takim miejscu, aby możliwe było przeprowadzanie tam badań? Jakie wyposażenie laboratorium wybrać?
W co wyposażyć laboratorium?
Wyposażenie laboratorium wymaga dostosowania sprzętu do działalności, która jest realizowana w obiekcie. Podczas aranżacji wnętrza należy zadbać przede wszystkim o meble, odpowiedni sprzęt oraz akcesoria, które umożliwią wykonywanie pracy przez laborantów.
Meble laboratoryjne
Zaopatrzenie laboratorium to nie tylko sprzęt, który wykorzystują podczas pracy laboranci. To także meble, na których wykonują oni swoje obowiązki. Elementy tego rodzaju powinny być przede wszystkim wygodne w użytkowaniu i wykonane z odpowiednich materiałów.
Odpowiednia szerokość i długość blatu roboczego czy wygodne siedzisko krzesła przełożą się na komfort pracy i zwiększenie wydajności działań podejmowanych w placówce. Będzie to miało bezpośredni wpływ na wyniki finansowe laboratorium.
Odporność mebli na szkodliwe działanie substancji żrących przedłuży żywotność wyposażenia, więc nie będzie potrzeby ponownego inwestowania w zakup sprzętu. Oznacza to oszczędność oraz ekologiczne i świadome podejście do aranżacji wnętrza.
Z jakich materiałów powinno być wykonane wyposażenie laboratorium medycznego? Przede wszystkim z blachy nierdzewnej, ceramiki czy żywicy epoksydowej. Konkretny produkt najlepiej dostosować do specyfiki działania miejsca i substancji, które są w nim poddawane badaniom.
Niezbędny sprzęt laboratoryjny
Wyposażenie laboratorium to też sprzęt laboratoryjny. Powinien on być niezawodny, dostosowany do profilu działalności placówki badawczej oraz precyzyjny. Wszystko to przełoży się na wydajność i komfort pracy, a także obiektywny charakter prowadzonych obserwacji.
W laboratoriach medycznych powinny znajdować się takie sprzęty, jak m.in.:
- inkubatory laboratoryjne — służą do inkubowania probówek w stałych i ustalonych warunkach cieplnych;
- wagi laboratoryjne — umożliwiają kontrolowanie parametrów materiałów;
- mikroskopy — zapewniają obserwację małych przedmiotów w powiększeniu;
- lodówki laboratoryjne — umożliwiają przechowywanie próbek i materiałów biologicznych w optymalnych warunkach termicznych;
- zamrażarki laboratoryjne — zamrażarka laboratoryjna służy do mrożenia i przechowywania zamrożonych materiałów;
- chłodziarko-zamrażarki laboratoryjne — umożliwiają przechowywanie i zamrażanie.
Wspomniane urządzenia mogą być wykorzystywane w różnych branżach. Inkubator laboratoryjny sprawdza się m.in. w badaniach medycznych czy przemyśle kosmetycznym. Chłodziarko-zamrażarki laboratoryjne wykorzystuje się np. podczas badania substancji łatwopalnych.
Wybierając cieplarki laboratoryjne i inne rodzaje sprzętu, zwróć uwagę na ich parametry. Sprawdź, z czego zostały wykonane, jaka jest ich pojemność, w jakim przedziale temperatury pracują. Dzięki temu dopasujesz urządzenia do własnych potrzeb.
Dlaczego warto wybrać do laboratorium profesjonalny sprzęt chłodniczy?
Domowe chłodziarki są znacznie tańsze od profesjonalnych, jednak nie zaleca się ich stosowania w warunkach laboratoryjnych.
Tylko specjalistyczny sprzęt daje gwarancję, że przechowywane leki, preparaty czy inne substancje będą miały zapewnione stabilne warunki chroniące je przed degradacją. Laboratoryjny sprzęt jest bowiem wyposażony w szereg zabezpieczeń i alarmów zabezpieczających komory wewnętrzne przed zmianą temperatury.
Co więcej, profesjonane urządzenia pracują cicho i generują niskie zużycie energii. Dzięki temu umożliwiają laborantom pracę w komfortowych warunkach i obniżają koszty prowadzenia działalności. Jest to szczególnie ważne w przypadku wyposażenia obiektu w znaczną ilość sprzętu.
Akcesoria laboratoryjne
Zaopatrzenie laboratorium stanowią także akcesoria laboratoryjne, które są kluczowe do realizacji codziennych zadań. Wśród nich znajdują się środki ochrony osobistej dla laborantów, w tym rękawiczki czy maseczki. Akcesoriami są również drobne elementy, takie jak np. soczewki i szkiełka do mikroskopów.
Wyposażając laboratorium, należy także zadbać o sprzęt niezbędny do zachowania w obiekcie odpowiednich warunków sanitarnych — urządzenia do dezynfekcji czy środki oraz sprzęt do czyszczenia przedmiotów codziennego użytku. Przydatne będą pudełka laboratoryjne, kosze na odpady czy systemy podtrzymujące i wspomagające pracę urządzeń wykorzystywanych w placówce badawczej.
Laboratorium to specyficzne miejsce, w którym przeprowadza się badania na różnego rodzaju substancjach i mikroorganizmach. Jeśli zostanie ono odpowiednio wyposażone, zapewni wydajną pracę. To z kolei przełoży się na większe zyski w ramach prowadzonej w nim działalności.