Kwestie związane z przechowywaniem, utylizacją leków i segregacją odpadów medycznych jasno reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia. Zgodnie z nim medykamenty, przeterminowane leki oraz wszelkiego typu śmieci pochodzenia medycznego powinny być przetrzymywane w przeznaczonych do tego profesjonalnych urządzeniach chłodniczych.
Jak przechowywać leki?
Na co dzień niewiele osób zaprząta sobie głowę, w jaki sposób przetrzymywane są i transportowane do aptek, szpitali oraz przychodni różnego rodzaju leki, zawiesiny, maści czy szczepionki. To jednak kluczowa kwestia, aby zachowały wszystkie swoje właściwości.
Jeśli zapoznamy się z większą liczbą ulotek dołączonych do leków, to spotkamy się z rekomendacją, że w domu można przetrzymywać część medykamentów i suplementów diety w ciemnym, niedostępnym dla dzieci miejscu oraz w temperaturze pokojowej, czyli 15-25 stopni Celsjusza.
Niektóre leki, aby zachować swoje właściwości, powinny być jednak przechowywane w niższej temperaturze, 2-8 stopni Celsjusza. To oznacza, że konieczne jest trzymanie ich w lodówce. Wynika to z faktu, że niektóre składniki leków, aby zadziałały zgodnie ze swoim przeznaczeniem, wymagają niższej temperatury.
Najlepszym miejscem do przechowywania tej grupy medykamentów są lodówki do leków. Najczęściej stanowią one podstawowe wyposażenie szpitali i aptek. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i wysokiej klasy komponentów w procesie produkcji, umożliwiają one utrzymanie określonej temperatury.
Dostępne na rynku lodówki na leki cechują się szeregiem systemów i zabezpieczeń, które pozwalają zdalnie sterować temperaturą. Do tego mają alarmy wizualne i dźwiękowe, które uruchamiają się w sytuacji podwyższenia lub obniżenia temperatury w danym urządzeniu.
Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny sprzęt medyczny? Ma ekologiczny system chłodniczy, system uszkodzonego czujnika temperatury, alarm uchylonych drzwi, wbudowany systemem rejestracji temperatury i parametrów pracy urządzenia, mechaniczny zamek drzwi oraz automatyczny system domykania drzwi.
Ponadto urządzenia te można kupić w różnych rozmiarach i pojemnościach. W zależności od dostępnej powierzchni można zdecydować się na chłodziarkę wolnostojącą, pionową, stołową lub podblatową. U nas kupisz tego typu urządzenia od renomowanych polskich oraz zagranicznych producentów, takich jak Bolarus, Liebherr, Frimed i Arctiko.
Jak należy utylizować leki?
Właściwe przechowywanie leków jest bardzo ważne, tak samo jak ich utylizacja. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy wyrzucać żadnych tabletek, syropów na kaszel, kropli czy maści do zwykłego kosza na śmieci.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia wszystkie przeterminowane medykamenty powinny trafić do specjalnych pojemników, które można znaleźć w aptekach, szpitalach, przychodniach i niektórych urzędach. Stamtąd są odbierane przez pracowników firm, które specjalizują się w utylizacji leków. Cały proces utylizacji jest bezpieczny dla środowiska.
Zaznaczyć trzeba, że leki przeznaczone do utylizacji muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Nie mogą pozostać w zwykłym pudełku czy woreczku. Muszą trafić do lodówki na odpady.
To urządzenia, które produkowane są ze stali nierdzewnej. Są łatwe w czyszczeniu. Do tego posiadają specjalne pokrywy zabezpieczające przed dostępem do nich owadów czy gryzoni. Co ważne, są wyposażone w termometr, który stale monitoruje temperaturę wewnątrz urządzenia.
Nowoczesne lodówki na odpady cechują się automatycznym procesem rozmrażania oraz odparowania skroplin gorącym gazem. W zależności od zapotrzebowania i dostępnej przestrzeni można zdecydować się na zakup lodówki na odpady jednokomorowej lub dwukomorowej. Dodać jeszcze trzeba, że ich atutem jest to, że są różnej wielkości oraz głębokości.
Godną polecenia firmą produkującą lodówki na odpady medyczne jest Rilling. To wysokiej klasy urządzenia polskiego producenta. W ofercie Frost dostępne są różnego typu schładzarki na odpady tej marki – w atrakcyjnych cenach!
Pamiętajmy, że przechowywanie leków i ich utylizacja ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. Stosujmy się do zaleceń na ulotkach oraz rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia.