Jakie wyposażenie powinno być w aptece?

Pierwsze skojarzenie, jakie przychodzi nam na myśli, kiedy pada słowo apteka, to oczywiście leki. Należy jednak zaznaczyć, że na wyposażenie tego lokalu nie składają się tylko same medykamenty. W aptece niezbędne są przede wszystkim chłodziarki farmaceutyczne oraz lodówki na odpady.

W tym miejscu trzeba dodać, że podmioty, które zdecydowały się otworzyć aptekę lub mają to w planach, muszą dostosować lokal do wymogów rozporządzenia ministra zdrowia. To wiąże się ze spełnieniem szeregu wymagań technicznych, sanitarnohigienicznych, a także bezpieczeństwa i higieny pracy.

Chłodziarki farmaceutyczne

Apteki to placówki bardzo potrzebne nam wszystkim. Może nie chodzimy do nich tak często, jak do sklepów spożywczych, ale dzięki ich asortymentowi możemy liczyć na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia.

Są miejscem, w którym możemy zrealizować receptę od lekarza, kupić suplementy diety, szczepionki. Zanim jednak to zrobimy, właściciele aptek muszą zadbać o ich pełne wyposażenie.

Jednym z niezbędnych urządzeń jest chłodziarka apteczna. Jej główne zadanie to utrzymanie określonej wewnętrznej temperatury do przechowywania medykamentów, szczepionek czy kropli. Dzięki właściwemu ustawieniu temperatury dla produktów wrażliwych mamy gwarancję, że nie stracą one swoich właściwości.

To wszystko zasługa nowoczesnej technologii, wysokiej jakości materiałów oraz komponentów wykorzystywanych w procesie produkcji tego sprzętu. To wszystko sprawia, że lodówki na leki cechują się:

 • precyzyjnym elektronicznym systemem sterowania,
 • zoptymalizowanym układem chłodzenia,
 • dobrą izolacją,
 • alarmem wizualnym i akustycznym (informują o zmianie temperatury),
 • wysoką jakością wykonania,
 • mechanicznym zamkiem drzwi,
 • systemem automatycznego domykania drzwi,
 • różnorodnością rozmiarów i pojemności.

W sprzedaży dostępne są chłodziarki apteczne:

 • wolnostojące,
 • pionowe,
 • stołowe,
 • podblatowe.

Dzięki temu każdy dopasuje tego typu sprzęt medyczny do dostępnej przestrzeni i zapotrzebowania. Warto dodać, że urządzenia te są energooszczędne, ciche, funkcjonalne, bezpieczne, a do tego profesjonalnie się prezentują.

chłodziarka farmaceutyczna

Lodówki do odpadów

Kolejnym wymogiem, jaki muszą spełnić apteki, jest wyposażenie lokalu w lodówkę na opady. Polskie prawo jasno określa, w jaki sposób należy je segregować, przechowywać i utylizować. Trzeba także pamiętać, aby pomieszczenie, w którym zostanie ustawiona chłodziarka na opady, posiadało wentylację.

W aptece najczęściej kupujemy leki, ale mamy również prawo nieodpłatnie oddać niepotrzebne medykamenty, bądź te, którym skończył się już termin przydatności. Lodówka na odpady, aby spełniała swoje zadania, powinna być:

 • wykonana z trwałego materiału, który łatwo wyczyścić,
 • posiadać specjalne pokrywy (zabezpieczające przed gryzoniami i owadami),
 • posiadać termometr.

W ofercie Frost mamy duży wybór chłodziarek na odpady, które spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Zostały wyprodukowane przez renomowanego producenta tego typu sprzętu, firmę Rilling. Do tego można je nabyć, podobnie jak lodówki na leki, w różnych rozmiarach.

Urządzenia w całości zostały wyprodukowane ze stali nierdzewnej. Poza tym mają funkcję automatycznego rozmrażania i odparowywania skroplin gorącym gazem oraz, w standardzie, czynnik chłodniczy.

Dodatkowe akcesoria

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 2002 roku apteki zobowiązane są do posiadania na wyposażeniu urządzenia i akcesoria, umożliwiające sporządzanie leków farmaceutycznych wykonywanych na miejscu.

Do tych akcesoriów należy, m.in. loża recepturowa, komora laminowana, mikser recepturowy, waga wielozakresowa, stół pokryty tworzywem odporny na chemikalia, szkło do przygotowywania leków recepturowych, naczynia oraz utensylia recepturowe do przygotowywania leków. Należy pamiętać również o ich odpowiednim oznakowaniu.

Co jeszcze będzie przydatne? Na pewno aparat destylacyjny, komplet sit, perkolator, menzurki, lejki, zlewki, moździerz (porcelanowy, szklany), sterylizator, aparat do przyrządzania odwarów i naparów oraz naczynie do wyjaławiania szkła aptecznego.

Planujesz zakup sprzętu i akcesoriów potrzebnych do wyposażenia apteki? Zapraszamy do zapoznania się z ofertę Frost. Jesteśmy firmą, która od lat specjalizuje się w dystrybucji sprzętu medycznego.

U nas znajdziesz duży wybór chłodziarek farmaceutycznych oraz lodówek na odpady. Wszystkie urządzenia zostały wyprodukowane przez renomowanych, polskich oraz zagranicznych producentów. Spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa. Gwarantujemy, że posłużą przez długie lata!

Facebook
Twitter
Email
Print

ul. Dobra 9
05-092 Łomianki
Polska

+48 22 631 631 0
tbj@frost.com.pl